Staff

Andrea Accola-Sabin

Andrea Accola-Sabin

Math

 High School
 641-562-2525
Arin Anderson

Arin Anderson

Media Specialist / Technology

 All
 641-562-2525
Garrett Arensdorf

Garrett Arensdorf

Instrumental Music

 All
 641-562-2525
Brittney Arndorfer

Brittney Arndorfer

Preschool

 Preschool
 641-562-2525
Heather Bell

Heather Bell

Food Service

 All
 641-562-2525
Heather Bengtson

Heather Bengtson

Paraeducator

 Elementary
 641-562-2525
Melissa Bennett

Melissa Bennett

English Language Arts

 High School
 641-562-2525
Logan Benson

Logan Benson

Middle School ELA

 Middle School
 641-562-2525
Brian Blodgett

Brian Blodgett

Physics/Technology

 High School
 641-562-2525
Devyn Briggs

Devyn Briggs

Family & Consumer Science / Business

 Middle School/ High School
 641-562-2525
Elizabeth Carlton

Elizabeth Carlton

5th Grade

 Elementary
 641-562-2525
Brittney Christianson

Brittney Christianson

Science

 Middle School
 641-562-2525
Gwen Christianson

Gwen Christianson

K-Prep / Teacher Leadership

 Elementary
 641-562-2525
Chris Davis

Chris Davis

Elementary/District Secretary

 All
 641-562-2525
Kim Eichenberger

Kim Eichenberger

Paraeducator

 Elementary
 641-562-2525
Heidi Engelbarts

Heidi Engelbarts

4th Grade

 Elementary
 641-562-2525
Penny Engeseth

Penny Engeseth

Paraeducator

 High School
 641-562-2525
Joe Erickson

Joe Erickson

Superintendent

 All
 641-562-2525 x 111
Dan Frerichs

Dan Frerichs

Custodian/Transportation Director

 All
 641-562-2525
Abigail Frommelt

Abigail Frommelt

Vocal Music

 All
 641-562-2525
Barb Garza

Barb Garza

Paraeducator

 Highschool
 641-562-2525
Mary Giesking

Mary Giesking

4th Grade

 Elementary
 641-562-2525
Ginger Goldtrap

Ginger Goldtrap

Paraeducator

 High School
 641-562-2525
Trelawny Grunhovd

Trelawny Grunhovd

Food Service

 All
 641-562-2525

Austin Guerrero

Physical Education/Health

 High School/Middle School
 641-562-2525
Nathan Gull

Nathan Gull

Head Custodian

 All
 641-562-2525
Renae Hager

Renae Hager

TAG \ ELL

 Elementary, Middle School, High School
 641-562-2525
Sara Hamilton

Sara Hamilton

Special Education

 High School/Middle School
 641-562-2525
Lauren Hein

Lauren Hein

Physical Education

 Elementary/High School
 641-562-2525

Tina Henely

Elementary Principal

 Elementary
 641-562-2525
Amanda Heyer

Amanda Heyer

High School Administrative Assistant

 High School
 641-562-2525
Dee Hobbs

Dee Hobbs

Reading Recovery/Title 1

 Elementary
 641-562-2525

Grant Jacobs

Custodian/Bus Driver

 All
 641-562-2525
Meggon Jacobs

Meggon Jacobs

Activities Director, Alternative School

 All
 641-562-2525
Mary Lou Jordan

Mary Lou Jordan

Paraeducator

 Elementary
 641-562-2525
Janet Jutting

Janet Jutting

Special Education

 Elementary
 641-562-2525
Shelly Kardoes

Shelly Kardoes

1st Grade

 Elementary
 641-562-2525
Alexandria Kem

Alexandria Kem

3rd Grade

 Elementary
 641-562-2525
Joann Kenny

Joann Kenny

6-12 Principal

 Middle School/ High School
 641-562-2525
Robin Kettwick

Robin Kettwick

Special Education

 High School
 641-562-2525
Karen Kiewiet

Karen Kiewiet

Bus Driver

 All
 641-562-2525
Kallen Knott

Kallen Knott

Guidance K-Prep--5

 Elementary
 641-562-2525

Jared Kozitza

Custodian

 All
 641-562-2525

Amanda LaGue

Activities Director Secretary

 641-562-2525
Amanda Lampman

Amanda Lampman

Counselor for Grades 6-12

 Middle School/ High School
 641-562-2525
Samantha Lampman

Samantha Lampman

3rd Grade

 Elementary
 641-562-2525
Don Mathahs

Don Mathahs

Bus Driver

 All
 641-562-2525
Gwen Mathahs

Gwen Mathahs

Business Manager/Board Secretary

 All
 641-562-2525
Lisa Mathahs

Lisa Mathahs

Middle School Administrative Assistant

 Middle School
 641-562-2525
Laine Matson

Laine Matson

Math

 Middle School
 641-562-2525
Stacie Meinders

Stacie Meinders

1st Grade

 Elementary
 641-562-2525
Maureen Meis

Maureen Meis

Kindergarten

 Elementary
 641-562-2525
Rick Meyer

Rick Meyer

Vocational Agriculture/Industrial Tech

 Middle School/ High School
 641-562-2525
Cindy Miller

Cindy Miller

Home School Program

 All
 641-562-2525
Jill Garst

Jill Mueller

Preschool Paraeducator

 Preschool
 641-562-2525
Nancy Muench

Nancy Muench

Paraeducator

 High School
 641-562-2525
Dallas Murra

Dallas Murra

Paraeducator

 Middle School
 641-562-2525
Rebecca Murray

Rebecca Murray

2nd Grade

 Elementary
 641-562-2525
Kari Olson

Kari Olson

Curriculum, Instruction & Assessment Specialist

 All
 641-562-2525
Robin Olson

Robin Olson

Paraeducator

 High School
 641-562-2525
Anna Oppedahl

Anna Oppedahl

Art

 All
 641-562-2525
Kimberly Ostermann

Kimberly Ostermann

Media

 Elementary
 641-562-2525

Jasmel Pacheco-Borrero

Paraeducator

 Middle School
 641-562-2525
Micah Peters

Micah Peters

5th Grade

 Elementary
 641-562-2525
Molli Joens

Molli Peterson

Elementary Special Education

 Elementary
 641-562-2525
Courtney Post

Courtney Post

Spanish

 Middle School/ High School
 641-562-2525
Jonathan Potter

Jonathan Potter

Social Studies

 High School
 641-562-2525
Kenzie Ree

Kenzie Ree

English Language Arts

 Middle School
 641-562-2525
Sophia Rodriguez

Sophia Rodriguez

Technology/Wellness Center/Makerspace Facilitator

 Elementary, Middle School, High School
 641-562-2525 X 200
Teresa Schmitt

Teresa Schmitt

Teacher Leadership

 All
 641-562-2525
Mollie Sorber

Mollie Sorber

2nd Grade

 Elementary
 641-562-2525
Rylie Stanton

Rylie Stanton

Social Studies

 Middle School
 641-562-2525
Laura Sunde

Laura Sunde

Food Service Director

 All
 641-562-2525
Wibben, Kathy

Kathy Wibben

Paraeducator

 Elementary
 641-562-2525
Tevon Wilderman

Tevon Wilderman

Science

 High School
 641-562-2525
Sarah Wirth

Sarah Wirth

Food Service

 All
 641-562-2525